Skip to product information
Epoch 1.0 – 6 ft HVLS Fan Specifications
EP06F5B-1.0
$3,301.00
⚙ EPOCH HVLS FANS — TECHNICAL SPECIFICATIONS ⚙
EPOCH 1.0 SERIES
Epoch 6-ft | 5-Blades | 230 RPM HVLS Fan
Epoch 1.0 Motor & Controller — 27 Nm / 750 W / 1.0 hp · 4 – 5 m Mounting Height
⚙ Epoch 1.0 – 6 ft (1.8 m) 5-Blade Specifications
| Fan Diameter | 6 ft (1.8 m) |
|---|---|
| Number of Blades | 5 |
| Blade Profile | Aerodynamic Airfoil Design |
| Blade Material | Anodized 6061-T6 Aluminum |
| Blade Struts | Clear Zinc / High Tensile Steel |
| Blade Width / Thickness | 187 mm / 2 mm |
| Blade End Winglets | Reinforced Nylon |
| Coverage / Radius | 4,000 sq.ft. (371 m²) · Radius 28 ft |
| Space Between Fans / From Wall | 56 ft / 12 ft (min) |
| Air Flow (CFM) | 350,000 – 400,000 CFM |
| Sound Level | < 35 dB |
| Fan Weight | 55 kg / 121 lbs |
| Height From Floor (Recommended) | 4 – 5 m |
🔌 Motor & Electrical – Epoch 1.0
| Motor Platform | Epoch 1.0 – Direct Drive PMSM, Gearless |
|---|---|
| Technology | UPF (Unity Power Factor) + PMSM |
| Max Speed / Power / Torque | 230 RPM · 750 W (1.0 hp) · 27 Nm |
| Input Voltage | 200–277V AC, 1 Phase, 50/60 Hz |
| Power Factor Correction | Yes (UPF Integrated) |
| Operating Unit Options | Wireless / Apps · Touch LCD (Modbus) · Analog · Analog + LCD |
🛡 Safety & Engineering
| Safety System |
• Safety guy wires for motor + each blade • Automotive-grade hub & reinforced guy wires • Designed for UL507 & UL1004 safety standards |
|---|
📬 For detailed specifications, OEM drawings, bulk pricing, or installation support:
epochfans@falcoemotors.com
epochfans@falcoemotors.com